"אם תתייחס לאדם כפי שהוא, הוא יישאר כפי שהוא , אבל אם תתייחס אליו כפי שהוא צריך ויכול להיות הוא יהפוך למי שהוא צריך ויכול להיות "

יוהן וולפגנג פון גטה

 

מחלקה 4 הינה מחלקה סגורה לגברים המאושפזים תקופה ממושכת. במחלקה  תפוסה של כ- 36  מיטות. ברוב המקרים ההפניה למחלקה הינה העברה ממחלקה אחרת. קיימת קבוצה של מטופלים עם צרכים מיוחדים שדורשת פיקוח וטיפוח מוגברים.

 

הגישה הטיפולית במחלקה:

אבני דרך בתפיסה הטיפולית של הצוות הרב מקצועי במחלקה הנן:
1. להוביל התערבות מובנית כשהקווים המנחים אותנו הם אמונה ששינוי הוא חיובי ואפשרי. "שינוים קטנים הם פתח לשינוי משמעותי יותר".
2. טיפול המותאם ככל שניתן לצרכי כל מטופל.
3. עקרונות פסיכו-חינוכיים להגברת המוטיבציה לשיקום והתמודדות .

צוות המחלקה מתמודד עם מצבים כרונים, לעיתים נדרשת התמודדות עם דפוסי התנהגות בעלי אופי התמכרותי והפרעות התנהגותיות קשות.

 

פעילות המחלקה

מעקב פסיכיאטרי:
הערכה פסיכיאטרית כוללת בדיקה פסיכיאטרית אחת לשבוע פרטנית ופעם בשבוע מתקיים ביקור מחלקתי. סיוע, העברת מידע ותמיכה למשפחות המטופלים. ימי עבודה מיום א' עד ה' משעה 8.00 עד 16.00.

טיפול סיעודי:
הייחודיות של הצוות הסיעודי במחלקה הנה השהייה לאורך זמן ממושך עם המטופל, היכרות ארוכת טווח הן עם המטופל עצמו והן עם משפחתו, המאפשרת זיהוי מוקדם של שינוי בדפוסי התנהגותו, התערבות ועזרה מיידית בכל התחומים. הטיפול הסיעודי מסייע לאדם להתקדם ולפתח רמה של תפקוד עצמאי ודפוסי התנהגות גמישים, בהתאם ליכולתו.

 
עבודה סוציאלית:
שירות זה מאופיין בראייה כוללנית הרואה את האדם כחלק מסביבתו ומשפחתו. מובאת  הזווית הפסיכו-סוציאלית באבחון החולה ותרומתה לקביעת יעדי הטיפול והשיקום  וקידום רווחתו של המטופל ומשפחתו. העו"ס במחלקה מעורבת בתכנון השיקום המחלקתית, קישור לגורמי השיקום בקהילה והובלת הקשר עם המשפחות. זאת בנוסף למעורבות בקבוצות הטיפול במחלקה.

ריפוי בעיסוק:
הרפוי בעיסוק במחלקה משמש סביבה בה הביצועים של המטופל מוערכים, נבחנים כוחותיו להשתקם, מעודדים ומחזקים את המטופל לפתח ולהטמיע מיומנויות חברתיות ותעסוקתיות.

טיפול באמצעות בעלי חיים

סוג מיוחד של טיפול שעוקף את הערוץ המילולי ומאפשר ביטוי למטופלים שמתקשים בתקשורת הרגילה.

פירוט הפעילות במחלקה:
במחלקה קיים סדר יום מובנה לאורך כל היום, עם פעילות שכוללת דאגה למילוי תפקודים בסיסים. ביום א' עד יום ה'  מתקיימת אספה בה משתתפים מטופלים וצוות רב מקצועי עם מנחה שונה בה דנים באופן פתוח בנושאים שהמטופלים מעלים כסוגיה ו/או מתעדכנים על המתרחש במחלקה.

במחלקה  פועלות בקביעות קבוצות המונחות על ידי אנשי צוות המחלקה, והן בעלות אופי פסיכו-חינוכי, לשיפור תקשורת ומיומנויות חברתיות. הכנה לקראת שחרור.  

 

צוות המחלקה:

צוות המחלקה:
מנהלת המחלקה: ד"ר מיכאל קוזל
רופאה בכירה: ד"ר אירנה גרשקוביץ
סיעוד: אח אחראי-מר סלמאן עבאס
סגנית אח אחראי-גב' סבטלנה קאושנסקי
ו- 20 אנשי סיעוד (אחים, אחיות וכוחות עזר)
עובדות סוציאלית: גב' תמר זנבה וגב' שירין ספיה
מדריך בעיסוק: מר איגור פודליפסקי
מדריכה בעיסוק: גב' טניה מיכאלי

מטפלת באמצעות בעלי חיים: אירית אברמזון

נלווים לצוות הקבוע מתנדבים וסטודנטים לקרימינולוגיה, עבדוה סוציאלית, פסיכולוגיה, וחונכים.

המחלקה משמשת שדה קליני לסטודנטים לסיעוד.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.